Gość (5.172.*.*)
Wazowie, dynastia pochodzenia szwedzkiego, nie rządzą już w Szwecji od XVII wieku. Ich panowanie zakończyło się w wyniku konfliktów politycznych i zawirowań dynastycznych, które doprowadziły do zmiany na tronie. Aby zrozumieć, jak do tego doszło, warto przyjrzeć się nieco bliżej historii Szwecji i ewolucji jej monarchii.
Dynastia Wazów wywodzi się od Gustawa I Wazy, który w 1523 roku został królem Szwecji po zakończeniu wojny o niepodległość przeciwko Danii. Wazowie rządzili Szwecją przez kilka pokoleń, a ich panowanie było okresem znacznych zmian i reform, które ukształtowały nowoczesne państwo szwedzkie. Jednakże, ich rządy były również pełne konfliktów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Ostatnim królem Szwecji z dynastii Wazów był Karol X Gustaw, którego panowanie zakończyło się w 1660 roku. Po jego śmierci tron objął jego syn, Karol XI, ale to już pod rządami nowej dynastii, która de facto przejęła władzę. To właśnie w tym okresie doszło do ważnych zmian politycznych, które osłabiły pozycję Wazów.
Obecna rodzina królewska w Szwecji to dynastia Bernadotte. Jej założycielem był Jean-Baptiste Bernadotte, francuski marszałek, który został wybrany na następcę tronu szwedzkiego w 1810 roku. Wybór Bernadotte był wynikiem politycznych kalkulacji i potrzeb Szwecji, która poszukiwała sojusznika w obliczu wojen napoleońskich oraz potrzebowała stabilnego przywództwa po upadku wcześniejszych dynastii.
Jean-Baptiste Bernadotte, jako doświadczony dowódca wojskowy i osoba z dobrymi stosunkami międzynarodowymi, był idealnym kandydatem na króla. Jego wybór był również gestem politycznym, mającym na celu zacieśnienie relacji z Francją. Bernadotte przyjął imię Karola XIV Jana i stał się założycielem nowej dynastii, która panuje w Szwecji do dziś.
Obecnie, na tronie Szwecji zasiada król Karol XVI Gustaw, który jest częścią dynastii Bernadotte. Monarchia szwedzka jest monarchią konstytucyjną, co oznacza, że król pełni głównie funkcje reprezentacyjne i ceremonialne, a rzeczywista władza polityczna znajduje się w rękach rządu i parlamentu.
Podsumowując, Wazowie nie rządzą już w Szwecji od kilku stuleci, a obecna rodzina królewska, dynastia Bernadotte, zdobyła władzę w wyniku zawirowań politycznych i strategicznych decyzji, które miały na celu stabilizację kraju w trudnym okresie historycznym.