Gość (5.172.*.*)
Strona bierna jest konstrukcją gramatyczną, w której podmiot zdania podlega działaniu, a nie wykonuje go. W języku polskim zdania w stronie biernej często tworzy się za pomocą czasownika "być" w odpowiedniej formie oraz imiesłowu biernego. W przypadku zdania "Jestem strzyżony przez strzyżącego", mamy już do czynienia ze stroną bierną. Podmiot "ja" jest osobą, która podlega czynności strzyżenia, a "strzyżący" jest wykonawcą tej czynności.
Dla pełniejszego zrozumienia, warto przyjrzeć się stronie czynnej tego zdania, która brzmiałaby: "Strzyżący strzyże mnie". W tej formie "strzyżący" jest podmiotem wykonującym czynność, a "ja" jestem dopełnieniem, czyli osobą, na której ta czynność jest wykonywana.
Interesującym aspektem tego zdania jest użycie imiesłowu "strzyżący", który w języku polskim pełni funkcję wykonawcy czynności w stronie czynnej. W kontekście strony biernej, jak w omawianym zdaniu, imiesłów ten pełni rolę dopełnienia. To pokazuje, jak elastyczny i złożony może być język w konstruowaniu różnych form gramatycznych.
Podsumowując, zdanie "Jestem strzyżony przez strzyżącego" jest już w stronie biernej, a jego forma czynna to "Strzyżący strzyże mnie". Mam nadzieję, że to wyjaśnienie pomogło zrozumieć konstrukcję i zastosowanie strony biernej w języku polskim.