Jakie masz pytanie?

lub

Dlaczego piłka ręczna nazywana jest szczypiorniakiem?

avatar

Gość (178.42.*.*)


Piłka ręczna, znana również jako szczypiorniak, to dynamiczna i emocjonująca gra zespołowa, która cieszy się popularnością na całym świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, dlaczego w Polsce używa się tej nietypowej nazwy. Aby zrozumieć, skąd wzięła się nazwa "szczypiorniak", musimy cofnąć się w czasie do początków tej dyscypliny w naszym kraju.

Historia nazwy "szczypiorniak"

Nazwa "szczypiorniak" ma swoje korzenie w miejscowości Szczypiorno, która obecnie jest dzielnicą Kalisza. W czasie I wojny światowej, w latach 1917-1918, w Szczypiornie znajdował się obóz internowania dla polskich żołnierzy Legionów Polskich, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec. W obozie tym, w celu podtrzymania morale i kondycji fizycznej, żołnierze zaczęli grać w nową grę, która była połączeniem kilku dyscyplin sportowych, w tym piłki nożnej i piłki ręcznej.

Gra ta szybko zyskała popularność i była nazywana "szczypiorniakiem" od nazwy miejscowości, w której się rozwijała. Z czasem termin ten przyjął się w całej Polsce jako określenie piłki ręcznej, mimo że oficjalna nazwa tej dyscypliny to właśnie piłka ręczna.

Rozwój piłki ręcznej w Polsce

Po zakończeniu I wojny światowej piłka ręczna zaczęła zyskiwać na popularności w całej Polsce. W 1928 roku powstał Polski Związek Piłki Ręcznej, który zaczął organizować rozgrywki krajowe i promować tę dyscyplinę. Dzięki temu piłka ręczna stała się jednym z popularniejszych sportów zespołowych w Polsce.

Ciekawostki o piłce ręcznej

  1. Międzynarodowe sukcesy: Polska reprezentacja piłki ręcznej ma na swoim koncie wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Męska drużyna zdobyła m.in. srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 2007 roku oraz brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 2009 i 2015 roku.

  2. Dyscyplina olimpijska: Piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską od 1936 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano turniej olimpijski w tej dyscyplinie w Berlinie.

  3. Popularność w Europie: Piłka ręczna cieszy się ogromną popularnością w Europie, szczególnie w krajach skandynawskich, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Kluby z tych krajów często dominują w europejskich rozgrywkach klubowych.

Podsumowując, nazwa "szczypiorniak" jest ciekawym przykładem, jak historia i lokalne wydarzenia mogą wpłynąć na nazewnictwo sportu. Piłka ręczna, mimo że oficjalnie nazywana jest inaczej, w Polsce na zawsze pozostanie związana z tą historyczną nazwą, która przypomina o jej początkach w Szczypiornie.

Podziel się z innymi: