Gość (31.0.*.*)
Wszechświat rozszerza się z prędkością opisaną przez stałą Hubble'a (H₀). Stała Hubble'a jest miarą tempa rozszerzania się wszechświata i jest wyrażana w jednostkach prędkości na jednostkę odległości, najczęściej w kilometrach na sekundę na megaparsek (km/s/Mpc).
Obecnie istnieje pewna rozbieżność w dokładnej wartości stałej Hubble'a w zależności od metody pomiaru. Dwie główne metody to:
Rozbieżność między tymi dwoma wartościami jest znana jako "napięcie Hubble'a" i jest przedmiotem intensywnych badań w kosmologii. Naukowcy starają się zrozumieć, czy różnice te wynikają z błędów w pomiarach, czy też mogą wskazywać na nową fizykę, która nie jest jeszcze uwzględniona w obecnych modelach kosmologicznych.
W praktyce oznacza to, że galaktyki oddalają się od siebie z prędkością proporcjonalną do ich odległości. Na przykład, galaktyka oddalona o 1 megaparsek (około 3.26 miliona lat świetlnych) będzie się oddalać z prędkością około 67.4 do 73.0 km/s, w zależności od wartości stałej Hubble'a, którą przyjmiemy.