Gość (5.172.*.*)
Po zniesieniu monarchii w Polsce, co miało miejsce w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polski, kraj przestał istnieć jako niepodległe państwo. Dopiero w 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. Od tego momentu przeszła przez różne formy rządów, a głowami państwa byli różni przywódcy, których lista jest interesująca zarówno z historycznego, jak i politycznego punktu widzenia.
Józef Piłsudski (1918-1922) - Pełnił funkcję Tymczasowego Naczelnika Państwa, a następnie Naczelnika Państwa. Był kluczową postacią w procesie odzyskiwania niepodległości i kształtowania granic odrodzonej Polski.
Gabriel Narutowicz (1922) - Pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, wybrany w grudniu 1922 roku. Jego kadencja była jednak bardzo krótka, ponieważ został zamordowany zaledwie kilka dni po zaprzysiężeniu.
Stanisław Wojciechowski (1922-1926) - Zastąpił Narutowicza i pełnił funkcję prezydenta do zamachu majowego w 1926 roku, kiedy to został zmuszony do ustąpienia.
Ignacy Mościcki (1926-1939) - Został prezydentem po zamachu majowym, przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego, i pełnił tę funkcję aż do wybuchu II wojny światowej.
Władysław Raczkiewicz (1939-1947) - Prezydent na uchodźstwie, po ewakuacji rządu polskiego do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, po inwazji niemieckiej i sowieckiej na Polskę.
Bolesław Bierut (1947-1952) - Pierwszy powojenny prezydent Polski Ludowej, a także przewodniczący Krajowej Rady Narodowej. Jego rządy były początkiem ery komunizmu w Polsce.
Aleksander Zawadzki (1952-1956) - Przewodniczący Rady Państwa, po zniesieniu urzędu prezydenta w ramach zmian konstytucyjnych w 1952 roku.
Edward Ochab (1956) - Tymczasowy przewodniczący Rady Państwa, pełnił tę funkcję krótko, w okresie przejściowym.
Aleksander Zawadzki (ponownie, 1956-1964) - Powrócił na stanowisko przewodniczącego Rady Państwa.
Marian Spychalski (1968-1970) - Przewodniczący Rady Państwa w trudnym okresie politycznym, kiedy to Polska była pod dużym wpływem ZSRR.
Henryk Jabłoński (1972-1985) - Przewodniczący Rady Państwa, jego kadencja przypada na czas stabilizacji i stagnacji w PRL.
Wojciech Jaruzelski (1989) - Ostatni przewodniczący Rady Państwa i pierwszy prezydent po zmianach ustrojowych, które rozpoczęły się w 1989 roku.
Po 1989 roku, w wyniku przemian demokratycznych, Polska stała się republiką parlamentarną z prezydentem wybieranym w wyborach powszechnych. Od tego czasu prezydentami Polski byli m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, a obecnie urząd ten pełni Andrzej Duda. Każdy z tych przywódców miał swój unikalny wpływ na kształtowanie się nowoczesnej Polski i jej pozycji na arenie międzynarodowej.
Poznanie historii głów państwa polskiego po zniesieniu monarchii pozwala lepiej zrozumieć skomplikowaną historię Polski i jej drogę do współczesności. Każdy z tych przywódców, niezależnie od okresu, w którym sprawował władzę, przyczynił się do kształtowania polityki, gospodarki i społeczeństwa polskiego.