Witaj nieznajomy!

Zaloguj się lub załóż darmowe konto

46
pepej94
Definicja szczęścia.
Pytanie zadał(a) pepej94, 16 listopada 2010, 19:10
Jak można zdefiniować szczęście? Czym dla Was jest szczęście? Czy pieniądze tak naprawdę tego szczęścia nie dają ?

[Zgłoś do moderacji] [Dodaj do obserwowanych]

Odpowiedzi (46)

Odpowiedział(a): fable, 16 listopada 2010, 20:21 [#odpowiedz]
1
fable
hmm.. według mnie nie da się jasno i zrozumiale dla każdego zdefiniować słowo "szczęście". każdy widzi coś innego, myśląc o szczęściu. np. dla młodego człowieka, wkraczającego w dorosłe życie, rutyna jest czymś złym - spontan jest najważniejszy. szczęśliwy czuje się wtedy, kiedy codziennie coś nowego odkrywa, kiedy znajduje się co krok w zaskakującej sytuacji. jednak dla osoby starszej to właśnie spokój i bezpieczeństwo, świadomość tego, że jutro rano wstanie, przygotuje dla dzieci śniadanie, pójdzie do pracy, na zakupy wciąż do tego samego supermarketu, gdzie każda półka stoi zawsze w tym samym miejscu, ugotuje obiad, przeczyta gazetę i pójdzie spać jest pełnią szczęścia, bo nic i nikt nie będzie w stanie go zaskoczyć, bo nie będzie musiał bać się niczego. czasem osoba bogata, sławna myśli, że byłaby szczęśliwa, gdyby została sama, gdyby nikt nie zwracał na nią uwagi, gdyby mogła poczuć się wolna. ktoś niezauważalny przez otoczenie chciałby natomiast się wybić, pokazać się, być w centrum zainteresowania, uwagi i to właśnie wtedy czułby się szczęśliwy.
czym dla mnie jest szczęście? może... poczuciem spełnienia, byciem w życiu kimś, posiadaniem rodziny i niezachwianego kręgosłupa moralnego, pasjonowaniem się czymś, co pomaga nam się rozwijać..?

Odpowiedział(a): comandante, 16 listopada 2010, 20:40
-2
comandante
hmmmmm.
a więc (wiem nie zacyzna się zdania od 'a więc') co racja to racja każdy do szczęscia potrzebuje czegos innego. ale hmm. może na przykładzie tej osoby sławnej która chce być sama, ale jakby nie patrzeć kiedys dla niej pełnią szczęscia było wybicie się. Często niestety szczęscie jest mylone z chwilową satysfakcją z czegos. Teraz myslimy że pełnią szczęscia jest cos dla nas, a za chwilę pragniemy czegos nowego, a to co przed chwilą przynosiło nam tyle szczęscia idzie w odstawke.
Pieniądze ? Dla większosci ludzi jest to pełnia szczęscia bo w naszych czasach za pieniądze można mieć niemal wszystko, ale co jesli pieniądze przepadną ? koniec szczęscia ? a więc czym było to szczęscie skoro się skonczyło ? czy można to nazwać szczęsciem ? wątpię.
Rodzina - tak, według mnie to własnie ona daje nam pełnie szczęscia. Z pozoru rutyna no bo dom-praca-dom-praca-dom-praca-urlop-dom-praca. Ale jakby spojrzeć na to pod innym kątem. Codziennie po ciężkiej pracy wracam do kochającej żony, dzieci zasypują mnie tyloma informacjami o hmm. w sumie to dla większosci byłyby to pierdoły, ale móc patrzeć na to ile szczęscia takie cos daje naszym dzieciom to jest bezcenne rodzina daje nam to że potrafimy się cieszyć z każdego drobiazgu. Następny dzień z pozoru taki sam, ale hmm. nowe drobiazgi, nowe powody do radosci. I jeszcze co najważniejsze. Ludzie przez szczęscie przeważnie rozumieją usmiech na twarzy i pełen optymizm. Ale załóżmy przychodzi zmierzyć się z problemami. I co szczęscie się kończy ? pozornie tak, ale jesli ma się kogos kto może Ci pomóc, dla kogo się liczysz, jestes ważny i nie jestes temu komus obojętny wtedy też masz powód do szczęscia mimo że w rzeczywistosci musisz się uporać z problemem. Pieniądze może i załątwiają problemy, ale przeważnie to przez nie tworzą się następne i następne. Czego teraz potrzebuję do szczęscia ? Jestem już szczęsliwy bo mam kogos takiego jak opisałem dla kogo jestem ważny Mam kogos komu mogę opowiadać pierdoły a ten ktos mnie wysłucha i to z zainteresowaniem a nie jednym uchem wleci a drugim wyleci a to jest ważne żeby potrafić słuchać dobra bo się rozpisuję
krótkie podsumowanie:
PIENIĄDZE = potrzebne, ale nie dają pełni szczęscia
DOSWIADCZENIA, PRZERZYCIA = dają radosć, nie zawsze szczęscie
RODZINA/KTOS BLISKI = tak to własnie dzięki nim jestesmy szczęsliwi bo z nimi możemy siędzielić doswiadczeniami i przeżyciami i są przy nas niezależnie od tego czy są pieniądze czy nie
AMEN

Odpowiedział(a): comandante, 16 listopada 2010, 20:46
-1
comandante
PRZEŻYCIA* ! (dzięki Agatko )

Odpowiedział(a): fable, 17 listopada 2010, 19:47
0
fable
"może na przykładzie tej osoby sławnej która chce być sama, ale jakby nie patrzeć kiedys dla niej pełnią szczęscia było wybicie się. Często niestety szczęscie jest mylone z chwilową satysfakcją z czegos"
hmm... chciałbyś, żeby w danym momencie człowiek potrafił określić czym jest dla niego szczęście na podstawie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, tak raz a dobrze, żeby szczęście nie było chwilowym pragnieniem? zarówno wartości, priorytety, jak i definicja słowa "szczęście" zmienia się u każdego z nas na do dzień. nie wymagaj, by małe dziecko było szczęśliwe myśląc o zadawalającej pracy, skoro ono pragnie tony jogurtowych lizaków i to właśnie wtedy czułoby się najszczęśliwszym dzieckiem na świecie.
czym jest dla nas szczęście tak naprawdę, z całą pewnością i stanowczością możemy dowiedzieć się dopiero pod koniec swojego życia. wtedy właśnie posiadamy wystarczającą ilość doświadczeń i przeżyć, aby stwierdzić, co tak naprawdę nam dawało (być może nadaj daje) w tym życiu prawdziwe, nieprzemijające szczęście.

Odpowiedział(a): comandante, 17 listopada 2010, 20:35
0
comandante
nie chodziło mi o to ale niech Ci będzie

Odpowiedział(a): kurekq, 18 listopada 2010, 15:39
0
kurekq
Skąd czerpiesz informacje, że dla ludzi starszych wstanie z łóżka, pójście do pracy, na zakupy ciągle do tego samego supermarketu() jest pełnią szczęścia? Bo z tego co wiem, to masę osób po 40 i starszych taki styl życia jest straszną udręką i uwięzieni w kredytach, różnych odpowiedzialnościach za innych nie mogą się z tego wydostać, kiedy gwałtowna zmiana nie jest możliwa, a możliwości wyboru tak zawężone to niektórzy czują bezsens istnienia i kompletne niespełnienie.

Znam sam takie przypadki i ludzie twierdzą, że jest to niemalże choroba wieku i albo ktoś się do niej przyzwyczai, albo depresja, bo wydostać się z tego jest niezwykle ciężko.

Wybacz, ale Twoje wyobrażenie szczęścia starszych ludzi wygląda jak wyssane z palca i bardzo krzywdzące. Zdziwiłabyś się ilu starszych ludzi przeklina stabilizację...

Pozdrawiam.

Odpowiedział(a): comandante, 18 listopada 2010, 16:20
0
comandante
kurekq z całym szacunkiem ale chyba nie zrozumiałes do końca o co jej chodziło albo ja zrozumiałem inaczej niż miałem. według mnie ona chciała pokazać ten kontrast. Dla jednych cos co jest udręką dla drugich jest szczęsciem. A co do tego że skąd czerpie takie informacje ? Znam wiele osób które własnie szukają spokoju. Przeprowadzają się z miast do wsi żeby odpocząć. Wiadomo dla niektórych to jest udręka ale nie dla wszystkich i nie wiem skąd czerpiesz informacje żę spokój jest czyms złym. Zbyt ogólnie to wziąłes według mnie. Ale jakby nie patrzeć człowiek nawet będąć szczęsliwym nadal będzie chciał więcej i więcej ...

Odpowiedział(a): fable, 18 listopada 2010, 16:35
0
fable
rozumiem, że wielu ludzi przeklina stabilizację. nie wiem jak Ty, ale ja znam sporo osób, między innymi mojego nauczyciela, który lubi mieć wszystko zaplanowane, nie chce być czymś zaskakiwanym. spokój, bezpieczeństo i brak niespodzianek - o to mi właśnie chodziło. dla Ciebie wydaje się być to czymś złym, rutyną. ale niektórzy, może 1% ludzi, nieważne, ale niektórzy o takim czymś marzą. o to mi właśnie chodziło, żebyś się nie zgodził, żeby pokazać, jak wiele definicji szczęścia istnieje. i nie wydaje mi się, żebym obrażała starszych ludzi, podając za przykład niektórych z nich..

Odpowiedział(a): kurekq, 19 listopada 2010, 23:43
0
kurekq
@comandante
Nie będę zastanawiał się o co jej chodziło - czytam to, co jest napisane.

@ fable
Napisałaś:
"jednak dla osoby starszej to właśnie spokój i bezpieczeństwo, świadomość tego, że jutro rano wstanie, przygotuje dla dzieci śniadanie, pójdzie do pracy, na zakupy wciąż do tego samego supermarketu, gdzie każda półka stoi zawsze w tym samym miejscu, ugotuje obiad, przeczyta gazetę i pójdzie spać jest pełnią szczęścia" więc proszę nie wycofuj się z tego, albo zaznacz, że są takie przypadki, a nie wkładasz nalepkę "osobą starszym".

Przez takie upraszczanie osoba starsza to taka, która nic nie robi tylko siedzi na fotelu i chodzi do supermarketu, a młoda to taka, która ma pstro w głowie pije, pali jest nieodpowiedzialna... i co jeszcze?

Nie napisałem, że obraziłaś kogokolwiek (jeśli napisałem proszę zacytuj), ale napisałem, że jest tego typu upraszczanie (choć jestem w wielu sytuacjach za upraszczaniem, ale nie w tej) jest krzywdzące, bo tak się rodzą stereotypy i wynikające z nich traktowanie osób starszych, lub młodszych zależnie od przypadku.

Odpowiedział(a): roy3000, 16 listopada 2010, 20:28 [#odpowiedz]
0
roy3000
pieniądze szczęścia nie dają ale bez pieniędzy to chu.jnia.

Też zależy jak się takiej kasy dorobiło, bo jak uczciwie to dają szczęście a jak z nielegalu to po co ta kasa jak człowiek cięgle jest na celowniku.

Odpowiedział(a): niuniaSko, 16 listopada 2010, 20:32 [#odpowiedz]
3
niuniaSko
pieniadze szczescia nie daja.
dopiero zakupy

Odpowiedział(a): smile4vere, 16 listopada 2010, 21:36 [#odpowiedz]
0
smile4vere
Pieniądze dają szczęście, ale nie takie na dłuższą metę. Brak ich powoduje mnóstwo problemów, czy ludzie z ogromnymi długami są szczęśliwi ? Tacy,którzy nie mają co dać dzieciom do jedzenia ? Pieniądze są jednym z podstawowych warunków szczęścia (ale broń boże najważniejszych). Ale z drugiej strony, gdy mamy mnóstwo kasy, fakt możemy sobie na wszystko pozwolic, ale czy to nas po jakimś czasie będzie cieszyć ? oczywiście że nie. Takie zycie zmieniłoby się w rutyne, a szczęscie doceniamy dopiero kiedy pojawia się nagle i go nam brakuje. A co jeszcze potrzebne do szczęścia ? Zaakceptowanie siebie. Naprawdę, wiem coś o tym (moje ostatnie pytanie...wiadomo) . Serio człowiek jest szczęśliwy kiedy zdaje sobie sprawę ze swej zajebistości. No i oczywiście przyjaciele... bez nich ani rusz. To samo rodzina . Chociaż w pewnych sytuacjach rodzina zastepuje przyjaciół i na odwrót. I też jest dobrze. Jak dla mnie szczęście = akceptacja wszystkiego co sie posiada . Docenienie swojego majątku, poczucie własnej wartości, pokochanie przyjaciół czy rodziny

Odpowiedział(a): Karmelek, 16 listopada 2010, 22:23
0
Karmelek
Tak, poczucie własnej wartości daje dużo szczęścia, wieMY coś o tym obie

Odpowiedział(a): smile4vere, 16 listopada 2010, 22:24
0
smile4vere
To ja powiem jeszcze raz tajemniczo ... Dziękuję

Odpowiedział(a): Karmelek, 16 listopada 2010, 22:05 [#odpowiedz]
0
Karmelek
Trudne pytanie...
Dla mnie szczęściem jest praca w schronisku. Prawdziwym szczęściem. Niezastąpionym, którego nikt mi nie odbierze. Mogę mieć milion problemów, mogę mieć totalny syf w głowie ale jak wchodzę do schroniska to wszystko odchodzi. Jestem w jednym z najwspanialszych miejsc na ziemii, robię to co kocham. Praca ze zwierzętami(szczególnie psami)przynosi mi wiele satysfakcji, bo to jest moja pasja, to jest to czym chcę się zajmować. Szczęścia nie dają mi pieniądze, może dlatego, że nie mam z nimi problemu. Sama zarabiam i zarabiam tyle ile potrzebuję, a nawet więcej i nie daje mi to szczęścia.
Co jest moim number 1 jeżeli chodzi o szczęście? Dom. Prawdziwy dom, w którym będę chciana, kochana, w którym nikt nie będzie mnie bił, poniżał i z którego nikt mnie nie wyrzuci.

Odpowiedział(a): muminek1177, 16 listopada 2010, 22:31 [#odpowiedz]
0
muminek1177
Za pieniądze można kupić wszystko

Odpowiedział(a): Karmelek, 16 listopada 2010, 22:45
0
Karmelek
Nie wszystko

Odpowiedział(a): muminek1177, 16 listopada 2010, 22:51
0
muminek1177
A może jakiś przykład?

Odpowiedział(a): smile4vere, 16 listopada 2010, 22:55
0
smile4vere
Prawdziwa miłość, przyjaźń, rodzina, zdrowie, inteligencja,szacunek, charakter i wiele innych .
Kupisz to za kasę ?

Odpowiedział(a): roy3000, 16 listopada 2010, 22:58
0
roy3000
jak się dobrze kasą szasta to w sumie można

Odpowiedział(a): niuniaSko, 17 listopada 2010, 20:06
0
niuniaSko
a wlasnie ze nie mozna. nie da sie zmusic kogos do przyjazni, milosci etc. mozna kupic sobie ich towarzystwo ale czy uczucie? dobra zalozmy ze znajdziesz panienke ktora sobie "kupisz". blyskotki, drogie restauracje i w ogole. czy jej uczucie w tym momencie jest prawdziwe? tak. taka kocha ale tylko kase.

Odpowiedział(a): muminek1177, 16 listopada 2010, 23:02 [#odpowiedz]
0
muminek1177
A niby skąd mamy wiedzieć że to ,,Prawdziwa" miłość lub przyjaźń.... to stwierdzić można dopiero po jakimś czasie

Odpowiedział(a): Karmelek, 16 listopada 2010, 23:16
0
Karmelek
Masz dzieci? Taki przykład: masz full kasy, którą im dajesz, mogą kupić sobie WSZYSTKO co materialne, ale Ty nie masz dla nich czasu, ani trochę, są Ci obojętne. Czy za te pieniądze są w stanie kupić choć trochę Twojego, ojcowskiego zainteresowania, miłości? Nie
Czy można kupić rodzinę? Rodzinę, która Cię kocha, która Cię wspiera i jest z Tobą na dobre i na złe? Gdyby się dało, to miałabym rodziców.
Czy można kupić zdrowie? Ile pieniędzy byś nie miał są choroby, których nie pokonasz. Gdyby się dało, byłabym zdrowa.
Mogę tak mnożyć i mnożyć...

Odpowiedział(a): roy3000, 16 listopada 2010, 23:26
0
roy3000
niby się czepiam a kto powiedział że mając full kasy=brak czasu dla rodziny Moim zdaniem charakter i kasa to dobre połączenie,

Odpowiedział(a): Karmelek, 16 listopada 2010, 23:30
0
Karmelek
Roy, a gdzie ja coś takiego napisałam? Nawet nie miałam w zamyśle takiego porównania Tylko podałam przykład sytuacji, która może się zdarzyć i pokazałam, że w tym momencie pieniądze nic nie zmieniaja

Odpowiedział(a): roy3000, 17 listopada 2010, 15:15
0
roy3000
no tak ale wy na tym portalu wszystko malujecie w ciemnych barwach, nikt nie napisze tak jak ja, taka prawda. Jakiej sytuacji by nie było zawsze musi być chu.jowo.

Odpowiedział(a): niuniaSko, 17 listopada 2010, 20:11
0
niuniaSko
roj nie czepiaj sie. karmelek podala tylko przyklad. ja sie z nia zgadzam ze nie kupisz wszystkiego za kase. nie zalamuj sie ciemna barwa portalu..jeszcze zostaniesz miniemo

Odpowiedział(a): roy3000, 17 listopada 2010, 20:51
0
roy3000
po pierwsze kur.wa nie "ROJ" tylko ROY, po drugie ja staram się walczyć z tą ogólną falą pesymizmu na stronie, ile można gadać w kółko że wszystko do koła to złe, ponure, najlepiej siedzieć użalać się nad sobą i co najgorsze przekazywać tą energie innym. Połowa ludzi nie dopuszcza do siebie myśli że jest coś takiego jak optymizm.
Amen

Odpowiedział(a): niuniaSko, 17 listopada 2010, 20:52
0
niuniaSko
nie kurwuj mi tu

Odpowiedział(a): roy3000, 17 listopada 2010, 20:59
0
roy3000
aj tam aj tam zjedzmy polaka, weź idź lepiej spać niż masz tu ..... bez sensu

Odpowiedział(a): niuniaSko, 17 listopada 2010, 21:03
0
niuniaSko
dobranoc ...

Odpowiedział(a): Czarnaaa, 16 listopada 2010, 23:05 [#odpowiedz]
0
Czarnaaa
Dla mnie szczęściem jest prawdziwa miłość... Naprawdę mogłabym nie mieć nic poza tym i byłabym niewyobrażalnie szczęśliwa....

Odpowiedział(a): muminek1177, 16 listopada 2010, 23:35 [#odpowiedz]
0
muminek1177
Może i masz trochę racji, ja mam niemal wszystko o czym piszesz więc chyba powinienem się cieszyć

Odpowiedział(a): Swan, 17 listopada 2010, 10:13 [#odpowiedz]
0
Swan
Pieniadze nie. przezycia, odczucia, milosc, przyjaciele. wszystko to, co sprawia, ze czujemy sie euforycznie

Odpowiedział(a): gentelmanpaul, 17 listopada 2010, 11:58 [#odpowiedz]
0
gentelmanpaul
tylko imbecyl lub czlowiek umyslowo chory moze byc naprawde szczesliwy bo nie mysli o innych otaczajacych go problemach. reszta to chwilowe zadowolenie. a kasa przynajmniej wzbudza respekt u wiekszosci tych ktorzy jej nie maja.
dla prawdziwego pesymisty nie ma slowa szczescie. jest za to mydlenie lub zamydlanie sobie oczu.

Odpowiedział(a): SweetDrama, 17 listopada 2010, 13:47 [#odpowiedz]
0
SweetDrama
pieniądze nie dają szczęścia ale pozwalają być bliżej szczęśćia a prawdziwe szczęście daje prawdziwa miłość

Odpowiedział(a): Bombolada, 17 listopada 2010, 14:42 [#odpowiedz]
0
Bombolada
Jest zdrowie, rodzina, przyjaciele, miłość(przy okazji), pieniądze to jest i szczęście...

Odpowiedział(a): sybelle, 17 listopada 2010, 15:19 [#odpowiedz]
0
sybelle
Szczęście to połączenie tych rzeczy: kiedy mamy prawdziwych przyjaciół, którzy zawsze przy nas są, kiedy mamy prawdziwą rodzinę, która jest dla nas oparciem, bardzo ważne jest abyśmy mieli poczucie własnej wartości, bo bez tego nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwi...Szczęście to też posiadanie pasji, hobby, czegoś co jest nasze zawsze i wszędzie i bez względu na to jak szybko życie się zmienia to trwa i mamy poczucie spełnienia. Jeśli chodzi o pieniądze- one pomagają nam cieszyć się szczęściem, na pewno, kiedy je mamy jest dużo lepiej, ale prawda jest taka, że często człowiek bogaty jest nieszczęśliwy i stwarza tylko pozory, sam siebie oszukując, a ten biedny, który liczy każdy grosz jest naprawdę szczęśliwy, bo ma rodzinę, przyjaciół, pasję i poczucie własnej wartości.

Odpowiedział(a): Slowacki, 17 listopada 2010, 20:20 [#odpowiedz]
0
Slowacki
jakbyscie mnie lubili to ja bede szczesliwy i jak mi mama kupi adidasy

Odpowiedział(a): killme, 18 listopada 2010, 15:08 [#odpowiedz]
0
killme
zdrowie, przyjaciele, rodzina, miłość i oczywiście kasa

Odpowiedział(a): Puszek1245, 19 listopada 2010, 17:07 [#odpowiedz]
0
Puszek1245
Szczęście.. Hm, nie muszę chyba pisać eseju, bo wątpię, zeby go przeczytał chociaż 1% pytajniaków.
Szczęście to dla mnie po prostu spełnienie moich marzeń. Nie piszę, że wszystkich, bo jesli ktoś marzy o śmierci, to nie wiem, czy więcej w tym szczęścia, głupoty, czy może to po porstu chęć ucieczki, co nie oznacza , że to tchórzostwo..

Odpowiedział(a): Puszek1245, 04 grudnia 2010, 03:21
0
Puszek1245
* po prostu.

Hm, muszę potrenować pisanie, bo pomimo tego, że piszę dużo, to albo gubię literki, albo je przekręcam i wychodzą nowe słowa

Odpowiedział(a): PaniNat, 29 listopada 2010, 15:28 [#odpowiedz]
0
PaniNat
Szczęście.. Zastanówmy się. To dla mnie rodzina, prawdziwa przyjaźń, wolność i zrozumienie. Według mojej statystyki, to się tak naprawdę liczy. Pieniądze również, choć za pieniądze szczęścia nie kupisz. Zapomniałabym o zdrowiu przez te pieniądze. Myślę, że to chyba wszystko. Chociaż, gdyby się tak nad tym zastanowić, spełnianie marzeń, a mam ich wiele, również składa się na szczęście. Przynajmniej według mnie.

Odpowiedział(a): Jurii, 01 grudnia 2010, 22:11 [#odpowiedz]
0
Jurii
szczęscie pieniędzy to jest szczecie ale nie nie te prawdziwe

Odpowiedział(a): sylwia18, 07 grudnia 2010, 14:08 [#odpowiedz]
0
sylwia18
Dla mnie szczęście to posiadać miłość i przyjaźń

Odpowiedział(a): rikki69, 02 czerwca 2012, 20:01 [#odpowiedz]
0
rikki69
Prawie Nic nie jest potrzebne - nawet gdy wszyscy nas opuścili- rodzina, przyjaciele, brak nam zdrowia i kasy i w ogóle nic nie wychodzi MOŻNA być szczęśliwym... Wiem coś o tym, każdy musi się jednak sam o tym przekonać

Dodaj odpowiedź

Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć na pytanie i cieszyć się pełną funkcjonalnością serwisu. Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

wyszukiwarka   
podobne pytania   
13
30
30
36
18
34
36
19
17
28
37
11
30
73
27

popularne słowa kluczowe   
kategorie   
Biznes (760)Dom (1027)
Edukacja i szkoła (796)Erotyka i seks (324)
Film (3617)Gry (494)
Hobby (447)Inne (4930)
Komputery i Internet (1040)Kulinaria (238)
Kultura (195)Ludzie (1645)
Miłość i relacje (1291)Moda (379)
Motoryzacja (289)Muzyka i taniec (836)
Podróże (280)Polityka (119)
Praca (467)Prezenty (179)
Rozrywka (476)Sport (314)
Sztuka (65)Taniec (29)
Uroda i styl (697)Zdrowie (834)
Zwierzęta (245)
Pytania: 18080, Odpowiedzi: 327664